fbpx
Img

Jak uchodźca z Ukrainy może uzyskać status uchodźcy w Polsce w 2023 r.? Najważniejsze informacje i zasady

Mija drugi rok wojny na Ukrainie i drugi rok, w którym uchodźcy znajdują się w zawieszeniu w świetle polskiego prawa. Specjalna ustawa o pomocy Ukraińcom w Polsce została niedawno zmieniona w celu uregulowania kwestii uzyskania karty pobytu dla uchodźców z Ukrainy. Polscy urzędnicy wyjaśniają, że zgodnie z tymi zmianami każdy Ukrainiec, który przyjedzie po 24.02.2022 r., może uzyskać kartę pobytu w Polsce.

Nasz zespół M&M Biuro pomaga również Ukraińcom posiadającym status PESEL UKR w uzyskaniu Karty Pobytu. Wystarczy zadzwonić pod jeden z naszych telefonów kontaktowych:
+48 735 460 057
+48 532 317 831 (wszystkie komunikatory), a my rozważymy najlepszy sposób legalizacji pobytu w Polsce.

KARTA POBYTU ONLINE

Teraz możliwe jest złożenie wniosku o kartę pobytu online! Wystarczy skorzystać z Modułu Obsługi Spraw (MOS), który jest dostępny w 7 językach, w tym w języku ukraińskim.

Wystarczy wykonać 3 kroki:

1.Wejść na stronę mos.cudzoziemcy.gov.pl/ua

2. wypełnić formularz online i przesłać go.

3. wydrukować formularz, podpisać go i złożyć podczas osobistej wizyty w Urzędzie Wojewódzkim.

DODATKOWE USŁUGI ONLINE

Dodatkowe funkcje MOS obejmują możliwość sprawdzenia, czy wnioskodawca ma prawo pobytu w Polsce, uzyskania informacji na temat procedur wjazdu, wyjazdu i pobytu cudzoziemców w Polsce, a także informacji o błędach, które mogą wystąpić podczas składania dokumentów.

Ponadto MOS zapewnia dostęp do list kontrolnych procedur, aby upewnić się, że nasze działania są prawidłowe podczas składania wniosku. W przyszłości planowane jest również udostępnienie online formularza wniosku.

CZY MOGĘ PRZEBYWAĆ W POLSCE NA UKRAIŃSKIM PESELU?

Od 1 kwietnia 2023 r. uchodźcy z Ukrainy mogą już ubiegać się o kartę pobytu na podstawie:

-oficjalnego zatrudnienia

-prowadzenie oficjalnej działalności gospodarczej

-posiadanie niebieskiej karty

Jednak dla tych uchodźców, którzy nie są zatrudnieni lub nie chcą otrzymać Karty Pobytu, przedłużenie ochrony czasowej umożliwi im pozostanie na terytorium Polski. Możliwość ubiegania się o zezwolenie na pobyt jest fakultatywna.

W związku z decyzją Komisji Europejskiej o przedłużeniu ochrony czasowej, istnieje duża szansa, że ochrona czasowa, która wygasa 24 sierpnia, zostanie przedłużona co najmniej do 4 marca 2024 roku.

CO POLECAMY?

Naszym zdaniem uzyskanie karty pobytu dla uchodźców z Ukrainy jest bardzo dobrym rozwiązaniem i podstawą do dalszej legalizacji pobytu w Polsce. Niestety, sytuacja geopolityczna jest nadal bardzo niestabilna i nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy ukraińscy uchodźcy będą mogli wrócić do domu. Na razie uzyskanie karty Pobytu jest opcjonalne, ale możliwe jest, że wejdzie w życie ustawa zobowiązująca wszystkich uchodźców do uzyskania zezwolenia na pobyt w Polsce.

Potrzebujesz porady na temat swojej sytuacji?

Skontaktuj się z nami pod jednym z naszych numerów:

+48 735 460 057

+48 532 317 831

(Wszystkie komunikatory)