Zmiana pracodawcy w Polsce: co należy wiedzieć, aby nie złamać prawa
Cudzoziemcy pracujący w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy oraz pracę często muszą zmienić pracodawcę. Nie jest to trudne, jednak ważne jest, aby postępować zgodnie z prawidłową procedurą, aby nie naruszyć prawa i uniknąć problemów z legalizacją pobytu.
Jak zmienić pracodawcę mając kartę czasowego pobytu
Zgodnie z polskim prawem, cudzoziemcy przebywający na terenie Polski na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę (karta pobytu czasowego) są zobowiązani do poinformowania wojewody o zmianie miejsca pracy. Należy to zrobić w ciągu 15 dni roboczych od momentu zakończenia pracy u poprzedniego pracodawcy, składając odpowiedni wniosek do urzędu wojewódzkiego. Wniosek musi być sporządzony w języku polskim i zawierać dane osobowe wnioskodawcy, dane paszportowe oraz adres zamieszkania.
Cudzoziemiec ma 30 dni na znalezienie nowej pracy, podpisanie umowy z nowym pracodawcą oraz złożenie dokumentów w celu uzyskania nowej karty pobytu. Należy również ponownie uiścić opłatę za rozpatrzenie wniosku.
Jeśli w tym czasie nie uda się znaleźć pracy, karta może zostać unieważniona, co sprawi, że dalszy pobyt w Polsce będzie nielegalny. Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę może również zostać cofnięte, jeśli wojewoda dowie się, że cudzoziemiec zmienił pracodawcę, ale nie zgłosił tego w określonym terminie. Jednak utrata pracy lub zmiana pracodawcy nie wpływa na legalność pobytu w Polsce dla tych cudzoziemców, którzy posiadają kartę pobytu stałego (zezwolenie na pobyt stały).
Jak zmienić pracodawcę przebywając na wize i mając zezwolenie na pracę
Zezwolenie na pracę daje prawo do pracy tylko u jednego pracodawcy, na określonym stanowisku i przez wskazany w dokumencie okres. Jeśli chcesz zmienić pracodawcę, będziesz musiał uzyskać nowe zezwolenie na pracę.
W przeciwieństwie do procedury zmiany karty pobytu czasowego, pracownik nie musi samodzielnie składać dokumentów do urzędu wojewódzkiego w celu przedłużenia legalności pobytu i pracy w Polsce. To nowy pracodawca ma obowiązek złożyć odpowiednie dokumenty.
Warto jednak pamiętać, że każda zmiana miejsca pracy z „zezwoleniem” jest rejestrowana w bazie danych województwa. Częste zmiany pracodawców mogą wzbudzić podejrzenia i skłonić do kontroli. Jeśli okaże się, że pracownik był odpowiedzialny za naruszenia, na przykład nie wywiązywał się ze swoich obowiązków, jego zezwolenie może zostać unieważnione, co utrudni późniejsze zatrudnienie w Polsce.
Zmiana pracy gdy przebywam na wize oraz mająć „oświadczenia”
Najłatwiej jest zmienić miejsce pracy tym, którzy pracują w Polsce na podstawie półrocznej wizy krajowej wydanej na podstawie oświadczenia („oświadczenie”). Wystarczy uzyskać nowe „oświadczenie” od nowego pracodawcy, które zostanie zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy. W takim przypadku nie trzeba wracać do kraju w celu uzyskania nowej wizy.
Konsekwencje łamania prawa przy zmianie pracodawcy
Polskie prawo przewiduje surowe kary dla cudzoziemców, którzy pracują nielegalnie. Dotyczy to również sytuacji, gdy pracownicy z kartą pobytu czasowego nie poinformowali wojewody w określonym terminie o zmianie pracodawcy lub pracują w innym miejscu niż wskazane w zezwoleniu.
Za naruszenie grozi kara grzywny od 1000 do 5000 zł, nakaz opuszczenia Polski oraz zakaz wjazdu do kraju lub innych państw strefy Schengen na okres od 1 do 3 lat. Aby uniknąć takich problemów, ważne jest ścisłe przestrzeganie prawa i terminowe informowanie odpowiednich organów o wszelkich zmianach warunków pracy.
Jeśli potrzebujesz pomocy w legalnej zmianie pracodawcy, zespół prawników M&M Biuro Legalizacji Pobytu Cudzoziemców Sp. z o.o. jest gotowy Ci pomóc. Skontaktuj się z nami pod numerem +48 735 460 057, a my udzielimy Ci profesjonalnej konsultacji i zapewnimy pełną obsługę prawną!