fbpx
Img

Wizytówka: wszystko o najważniejszym

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to znaczy, że masz zamiar mieszkać, studiować lub pracować w Polsce. Ale czy wiesz, jak w krótkim czasie sprawić, by Twój pobyt był całkowicie legalny? Właśnie z tymi pytaniami M&M Biuro jest gotowe Ci pomóc. Świadczymy pomoc dla cudzoziemców w Polsce oraz posiadamy szeroki wachlarz usług zarówno dla osób prywatnych jak i firm.!

Możesz skontaktować się z nami telefonicznie +48 735 460 057, ale na razie przeanalizujmy temat karty pobytu!

Co to za karta?

Karta pobytu to dokument, który umożliwia cudzoziemcowi legalny pobyt, pracę lub naukę w Polsce przez określony czas. W uproszczeniu jest to zezwolenie na pobyt lub pobyt stały – zezwolenie na pobyt czasowy lub zezwolenie na pobyt stały w Polsce. Karta ta jest wydawana przez organ władzy publicznej – Urząd Wojewódzki do Spraw Cudzoziemców.

Z tym dokumentem wraz z paszportem zagranicznym cudzoziemiec może wielokrotnie przekraczać granice Polski i całej Europy bez konieczności uzyskania wizy.

Jak otrzymać kartę pobytu?

Ukraińcy, Białorusini i obywatele innych krajów WNP i nie tylko mogą otrzymać kartę pobytu. Podstawą uzyskania karty pobytu w Polsce mogą być:

  • Praca (stała i sezonowa)
  • Studia
  • Biznes (własna firma, indywidualna przedsiębiorczość)
  • Łączenie rodzin (jeśli małżonek/dziecko/rodzic ma zezwolenie na pobyt lub obywatelstwo)
  • Dyplom polskiej uczelni
  • Niebieska Karta (dokument wydawany cudzoziemcowi wykonującemu zawód wymagający wysokich kwalifikacji)
  • Inne (religia, wolontariat itp.)

Jeśli choć jeden punkt Ci odpowiada, to możesz szybko i legalnie wydać kartę pobytu na dalszy pobyt w Polsce.

Jakie dokumenty są potrzebne do karty pobytu?

  1. Wniosek o kartę pobytu.
  2. Kopia zagranicznego paszportu.
  3. Umowa najmu mieszkania.
  4. Oświadczenie o dostępności środków na utrzymanie i dowód pochodzenia tych środków (na przykład wynagrodzenia, emerytury, dochody z najmu itp.).
  5. Dwie kolorowe fotografie formatu paszportowego.
  6. Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne na okres ważności karty pobytu.
  7. Numer PESEL (jeśli jest dostępny)
  8. Dowód zapłaty opłaty skarbowej.

Z każdego powodu do uzyskania karty pobytu mogą być wymagane inne dokumenty, ale nie ma się czym martwić, ponieważ nasi specjaliści pomogą Ci ze wszystkimi dokumentami od A do Z.

Terminy uzyskania karty pobytu

Warunki wydania karty pobytu w Polsce mogą się różnić w zależności od rodzaju wniosku i warunków lokalnych. Zwykle termin rozpatrzenia wniosku o wydanie karty pobytu wynosi 45 dni od dnia złożenia wniosku. Jednak w niektórych przypadkach okres ten może zostać wydłużony do 6 miesięcy. Dlatego lepiej wcześniej zaplanować otrzymanie karty pobytu i jak najszybciej złożyć wniosek, aby nie wpaść w trudną sytuację i pozostać bez statusu w Polsce.

Czym się różni karta pobytu od zaproszenia wojewódzkiego?

Karta pobytu i zaproszenie wojewódzkie to dwa różne dokumenty, które służą do różnych celów.

Karta pobytu jest wydawana cudzoziemcowi, który planuje dłuższy pobyt w Polsce. Karta pobytu pozwala jej posiadaczowi na oficjalne przebywanie w Polsce przez długi czas i dostęp do różnych usług, takich jak praca, edukacja, opieka medyczna itp.

Zaproszenie wojewódzkie natomiast wydawane jest cudzoziemcowi, który planuje przyjechać do Polski na krótki okres czasu w określonym celu, takim jak praca, turystyka, spotkania biznesowe, odwiedziny krewnych itp.

Można więc powiedzieć, że karta pobytu i zaproszenie wojewódzkie to różne dokumenty, które służą innym celom i mają różne wymogi ich uzyskania.

Aby uzyskać konkretną konsultację w Twojej sprawie, wystarczy, że skontaktujesz się z naszym managerem pod numerem telefonu +48 735 460 057 i wspólnie wybierzemy dla Ciebie najlepszy i najszybszy schemat legalizacji w Polsce!